Czym jest komin dwuścienny?

Często mamy różne pomysły na to, gdzie chcielibyśmy ustawić urządzenie grzewcze, tak aby pasowało to do naszej koncepcji przestrzennej czy do wystroju pomieszczenia. Komin dwuścienny jest rodzajem izolowanego systemu, który stosujemy jako niezależny czy samodzielny komin zewnętrzny podłączany do kotła, kominka czy innego urządzenia grzewczego. Taką konstrukcję można zainstalować w dowolnym miejscu, gdyż komin poprowadzony zostanie na zewnątrz do ściany. Do wyboru mamy następujące kominy dwuścienne:

  • na paliwa (czyli na gaz, drewno, olej czy pellet)
  • do użycia wraz z kotłami (wykorzystującymi gaz, olej, pellet czy drewno).

Kiedy warto zainwestować w komin dwuścienny?

Zdarza się, że tradycyjny komin ceramiczny, choć dodaje pomieszczeniu swoistego klimatu, nie pełni swojej funkcji ze względu na mały przekrój czy nieodpowiednią wysokość. W takiej sytuacji sprawdzi się komin dwuścienny, zwłaszcza jeśli w budynku, który chcemy ogrzać nie ma tradycyjnych kominów. Takie rozwiązanie nadaje się także do wykorzystania w mieszkaniach, gdzie z jakiś powodów instalacja tradycyjnych systemów byłaby niemożliwa lub koszty byłyby niezwykle wysokie w porównaniu do uzyskanych korzyści. Komin dwuścienny możemy zamontować też wtedy, kiedy inne przewody kominowe są zajęte. Co należy podkreślić, omawiana instalacja nadaje się do zastosowania w niezbyt wysokich budynkach. W tego typu budowlach niska różnica temperatur może doprowadzić do powstania ciągu wstecznego. Taki problem nie jest łatwy do wyeliminowania. Dlatego znacznie lepiej jesttemu zapobiegać poprzez zastosowanie komina dwuściennego z odpowiednią warstwą izolacyjną. W rezultacie bez problemu utrzymamy temperaturę na pożądanym poziomie.   

W przypadku tego rozwiązania nie ma konieczności stosowania standardowej obudowy ceramicznej, gdyż taki komin jest wyposażony w warstwę izolacyjną. Brak konieczności inwestowania w obudowę ceramiczną zwiększa możliwość posadowienia wylotu, jednocześnie znacznie zmniejszając koszty montażu.