Drewniana elewacja – co warto wiedzieć?

Coraz częstszym rozwiązaniem jest drewniana elewacja, której charakterystycznym elementem są różnego rodzaju wgłębienia i wysunięcia nadające eleganckiego wyglądu. Można nimi podkreślić przestrzenność elewacji lub optycznie wymodelować bryłę budynku. Najlepiej jest nimi pokryć cały budynek. Jaki rodzaj drewna będzie najlepszy? Czy deska elewacyjna półbal z warkoczem będzie dobrym rozwiązaniem?

Drewniane deski elewacyjne

Drewniane deski elewacyjne są świetnym rozwiązaniem. Nadają elegancji oraz idealnie komponują się z otoczeniem. Kojarzą się z wypoczynkiem w górach. Jednak jest to bardzo wymagający materiał zarówno w pracach montażowych i w eksploatacji. Dlatego montaż desek elewacyjnych półbal z warkoczem należy zawsze zlecić profesjonalnej firmie, ponieważ przeciętny majsterkowicz nie da rady z prawidłowym ich ułożeniem.

Drewniana elewacja musi być zawsze perfekcyjnie wykonana – wymaga bardzo dużo precyzji. Nawet niewielki błąd w montażu może doprowadzić do tego, że cała elewacja będzie nieestetycznie wygląda.

Deski drewniane muszą być zawsze tej samej szerokości, aby całość prezentowała się estetycznie i we właściwy sposób zabezpieczała folię wiatroizolacyjną przed działaniem niekorzystnych warunków zewnętrznych. Bardzo ważna jest także regularna impregnacja elewacji, dzięki temu drewno zachowuje swoje parametry i jest odporne na zmienną pogodę.  

Jakie drewno wybrać na elewację?

Większość desek dostępnych w sprzedaży jest zaimpregnowana i pomalowana ciśnieniowo. Jeśli deski kosztują mniej niż 150 zł/m2 to najczęściej nie są zaimpregnowane, wtedy trzeba, to wykonać samodzielnie. Niektórzy inwestorzy podczas wybierania drewnianej elewacji kierują się tylko aspektem wizualnym – zwracają głównie uwagę barwę drewna oraz słoje. Jeśli mają być dobrze widoczne, to należy tylko wybierać gatunki iglaste. Natomiast drewno egzotyczne cechuje się oryginalnym wybarwieniem, lecz jest droższe.